Które opony zakupić – opony samochodowe sezonowe i całoroczne?

W wypadku opon samochodowych kwintesencją jest między innymi stan bieżnika. Od niego to zależy, czy możemy zostać dopuszczeni do jazdy pojazdem. Jeżeli bieżnik jest bardzo starty w zasadzie mówimy, iż pojazd jeździ na „łysych oponach”. Wówczas auto nie powinno odjeżdżać na drogę, bo stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla innych kierowców, jak oraz dla samego siebie.

Wobec tego w wypadku startego bieżnika trzeba wymienić opony na innowacyjne. Co prawda tak nazwany „niedzielny kierowca” nie zna tego problemu, ponieważ nieczęsto użytkuje własny pojazd, jakkolwiek są sytuacje, gdzie i on jest zmuszony do zmiany opon. Świetnie bo wiemy, iż ogumienie ma obowiązek być zmieniane chociaż raz do roku – mobilna wulkanizacja Szczecin. Ze względu na nawierzchnie oraz temperatury rozróżniamy opony na sezon letni (obejmujący też wiosnę) oraz zimowy (z jesienią włączając). W owym czasie to wypada wymienić opony, ale każda bardziej zorientowana postać będzie wiedzieć, iż nie jest to nieodzowność, bo możemy zakupić tak oznaczane opony całoroczne.

Jesteśmy w stanie niemniej jednak posiadać komplet opon letnich oraz zimowych oraz jeżeli odpowiednio eksploatujemy własny pojazd, zamiast co roku kupować oryginalne możemy je zmieniać, dotąd do dopóki nie stracą swej przyczepności. Co ważne mamy kilka typów bieżnika w zależności od tego po jakiej nawierzchni będzie poruszał się pojazd. Może to być bo jazda terenowa po drogach gruntowych, gdzie wówczas opony mają bieżnik gruby, wypukły i głęboki. Kiedy podróżujemy po miejskich ulicach oraz autostradach bardzo dobre są opony bieżnikowane drobnymi i stosunkowo płaskimi rowkami, a w przypadku nawierzchni pośredniej między terenową, a uliczną najprawidłowiej sprawdza się bieżnik o rowkach przeciętnej głębokości.