Organizując wakacyjny wyjazd z pewnością każdy zastanawia się, która alternatywa jest dla nas lepsza – wyjazd zorganizowany przez biuro podróży lub na własną rękę? Jednym z kryterium jest na ogół koszt. Co jest tańsze oraz bardziej komfortowe? Niżej znajdziecie parę informacji na ten temat.

Nie ma idealnej odpowiedzi na to, które z rozwiązań jest poprawniejsze, tańsze i bardziej komfortowe. Wiele zależy od osobistych zamiłowań oraz możliwości – pieniężnych i nie tylko. W obu wypadkach odnajdą się sympatycy i przeciwnicy. To my sami powinniśmy mieć pojęcie, jaki rodzaj wyjazdów będzie dla nas najodpowiedniejszy. Nie każdy ma ochotę żeby wyszukiwać wszystkiego osobiście (lotów, noclegów itp.). Jest pokaźna grupa ludzi, jacy z radością korzystają z wycieczek oferowanych poprzez biura podróży i w żadnym razie nie narzekają na nazbyt duże koszty. To czy wyjazd na prywatną rękę będzie tańszy zależy od tego, czego wyczekujemy i w jaki sposób wszystko zamyślimy.

Wyjazd na własną ręką

Mimo pozorom nie jest to taka prosta sprawa, chociaż dla osób, jakie robią to po raz pierwszy. Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy faktycznie jesteśmy gotowi na taki typ podróży, czy istotnie pragniemy wszystko załatwiać samodzielnie. Wiele osób ekspresowo może się zniechęcić. Jeżeli zależy nam na znalezieniu jak najlepszej propozycji, odpowiadającej stworzonym przez nas oczekiwaniom powinniśmy poświęcić na to trochę czasu i cierpliwości. Cierpliwość jest tu niezmiernie znacząca.

Warto zaplanować wszystko przed wyjazdem – lot w obie strony, kwatery, wyżywienie itp. Dlatego ważne jest, by robić to przynajmniej parę tygodni wcześniej. Należałoby zestawiać oferty biur podróży ze swoimi obliczeniami. Może się przecież okazać, że koszt wycieczki na własną ręką jest wyższy niż propozycja z biura podróży, która odpowiada naszym wymaganiom.

Plusem tego rodzaju rozwiązania jest na pewno większa niezależność. W każdej chwili jesteśmy w stanie odmienić nasze plany i nie jesteśmy ograniczeni przez biuro podróży. Prócz tego istnieje możliwość zaplanowania w gruncie rzeczy niedrogich wakacji, nie tracąc na jakości danego wyjazdu. Negatywem natomiast może być to, że jesteśmy zdani sami na siebie (nie ma nad nami asekuracji rezydenta). Prócz tego przygotowania do tego rodzaju wyjazdu absorbują znacznie więcej czasu, bo sami musimy wszystko wyliczyć i zorganizować.

Wyjazd z biurem podróży

Bezsprzecznie nie jest to złe rozwiązanie. Ofert jest w gruncie rzeczy wiele oraz z pewnością możemy odkryć coś dla siebie. Nie zawsze wybór jest banalny, niemniej jednak wiele zależy po prostu od indywidualnych oczekiwań oraz upodobań turysty. Wybierając się na eskapadę z biura podróży wcale nie powinniśmy czuć się ograniczeni – zależy naturalnie, jaki rodzaj wyprawy wybierzemy.
Plusami tego typu wycieczek jest przede wszystkim komfort oraz oszczędność czasu – wszystko mamy z góry zaplanowane. Poza tym mamy pewność, że w wypadku jakiś kłopotów jesteśmy w stanie zwrócić się do rezydenta, jaki się nami ,,opiekuje”. Wadą może być podporządkowywanie się programowi wycieczki objazdowej czy też konieczność spędzania wakacji w jednym miejscu.