Badania zgodnie dowodzą, że sporo ponad dziewięćdziesiąt procent dzieci się rodzi ze stopami w zdrowymi. A już osiemdziesiąt procent osób dorosłych ma liczne problemy jeśli chodzi o dolegliwości stóp. Przyczyną najczęstszą tego złego stanu jest noszenie obuwia nieodpowiedniego właśnie w dzieciństwie.

Należy zatem jako odpowiedzialni rodzice dowiedzieć się w jaki sposób obuwie dobrać do małych stópek maluszka. Odpowiednio dobrane obuwie jest obowiązkowe. Istotne jest to, aby dostosować buty do wieku dziecka. Chodzi tutaj o absolutnie każdy etap rozwoju. Stopy dzieci w różnym wieku mają bardzo odmienne wymagania. But, który jest odpowiednio dobrany sprawi, że stopy zachowują sprawność i to na bardzo długi okres czasu. Ortopedzie w tym wypadku są zgodni, że dopóki dziecko nie chodzi, to stopom należy umożliwić jak najbardziej swobodny rozwój.

W pierwszym okresie życia dziecko z całą pewnością jeszcze nie chodzi. W związku z tym wystarczą mu jedynie skarpetki. Ważne jednak, aby były to skarpetki antypoślizgowe. Na zimowe oraz mroźne spacery rozwiązaniem wprost idealnym są otulacze miękkie. To one pozwalają zachować ciepło. Otulacze jak najbardziej powinny być elastyczne oraz lekkie. Muszą obowiązkowo także pochłaniać pot.

Buty na pierwsze kroki

Dzieci, które rozpoczynają chodzenie powinny nosić buty z cholewką, które sięgają pond kostkę. Buty dla dzieci, które uczą się chodzić obowiązkowo powinny mieć mocno usztywnioną część buta tylną. To ona wspomaga ustawienie prawidłowe stopy oraz także zapobiegają zniekształcaniu się samych butów. Buty dzieci powinny mieć obszerny czubek. Ogólnie rzecz biorąc to cały but powinien być elastyczny jak i także miękki. Spody sztywne wymuszają u dzieci nienaturalny chód. Są najlepsze zatem buty sprężyste, lekkie oraz z elastycznymi spodami.

Buty męskie, damskie i dziecięce – sprawdź dostępne modele

Starsze dzieciaczki
Dzieci starsze, które z całą pewnością są już sprawne ruchowo muszą zacząć nosić inne buciki. Na przykład tacy czterolatkowie zakładać już mogą półbuty jak i także sandały z piętą oczywiście zamkniętą czy też ze specjalnym łożem dla pięty. Łoże dla pięty jest zagłębieniem pod piętą. Sześcioletnie dziewczynki mogą już zdecydowanie nosić balerinki. Zaś dzieci w szkolnym wieku, którzy już mają zdrowe stopy, to w zasadzie mogą nosić wszystkie typy butów. Pamiętać jednak należy, że obcasy dla dziewczynek nie mogą być wyższe, a niżeli trzy czy też trzy i pół centymetrów.
Rodzice, którzy są nieświadomi normalnego rozwoju narządów ruchu dzieci mogą być zaniepokojeni śladem na przykład płaskiej stopy, który jest pozostawiany przez maluszka na podłodze na przykład po kąpieli. U dzieci, które mają trzy czy też cztery lata jest to absolutnie normalne. Jak widać na załączonym obrazku należy jak najbardziej mieć wiedzę na temat, ponieważ nawet nieświadomie można swojemu dziecku zrobić naprawdę bardzo, ale to bardzo dużą krzywdę. Nikt nie powinien swojego dziecka testować czy też traktować jako pewnego rodzaju królika doświadczalnego.